Bravčové kotletka má názov z francúzštiny a znamená rebierko. Má jemné mäsko, s vynikajúcou chuťou. Ideálna je na grilovanie, opekanie i vyprážanie. Lepšie je kúpiť kotletky s kosťou. Kosť zaručí, že sa nám mäso neprepečie a tuk ktorý je okolo kosti udrží vnútri mäsa šťavu a kotletka bude chutnejšia. Keďže mäso je jemné, potrebuje len krátky čas na varenie.
Bravčové kotletky s pečenou mrkvou – suroviny:
- 4 bravčové kotletky s kosťou
- 2 polievkové lyžice olivového oleja
- 1 čajovú lyžičku korenia Harisa
- Soľ a mleté čierne korenie na dochutenie
- Pečená mrkva – suroviny:
- 4 väčšie mrkvy
- 2 polievkové lyžice masla
- 2 polievkové lyžice medu
- 1 hrsť petržlenovej vňate
- Soľ a mleté čierne korenie
Quinoa – suroviny:
- 250 g quinoi
- 500 ml vody alebo zeleninového vývaru
- 1 polievková lyžica slnečnicových semienok
Postup:
Kotlety umyjeme a osušíme. Tukovú časť na okraji narežeme 3-4 krátkymi rezmi, aby sa nám mäso pri pečení nekrútilo. V olivovom oleji rozmiešame korenie Harisa, soľ a mleté čierne korenie a natrieme kotlety z oboch strán. Necháme 20 minút marinovať pri izbovej teplote.
Očistíme mrkvu a nakrájame na plátky na strúhadle na uhorky. Ohňovzdornú misku vymažeme maslom, vsypeme mrkvu, osolíme a okoreníme a pokvapkáme medom. Vložíme do rúry vyhriatej na 180°C a pečieme 15 minút.
Mohlo by vás zaujímať
Do panvice dáme lyžicu oleja a vložíme namarinované kotletky. Opekáme 6 až 8 minút z každej strany. Do mäsa nepicháme, aby nám nevytiekla šťava. Hotové mäso odložíme a necháme prikryté odpočinúť.
Quinou zalejeme vodou a necháme 5 minút namočiť. Potom prepláchneme na sitku a necháme osušiť. Varíme 15 minút prikryté vo vode. Potom vypneme šporák a necháme dôjsť 5 minút. Odstavíme, skypríme vidličkou a zamiešame pečenú mrkvu a nasekanú petržlenovú vňať.
Na panvičke nasucho opečieme slnečnicové jadierka na posypanie.
Mohlo by vás zaujímať
Servírovanie:
Kotletky naložíme na tanier a pridáme kopček quinoi s mrkvou. Vrch posypeme opečenými slnečnicovými semienkami.