Kôpor je aromatická bylinka s korenistou chuťou. S obľubou sa používa pri zaváraní do zeleninových nálevov. V obľube ho majú aj milovníci rýb. No najviac ho v našej kuchyni preslávila kôprová omáčka. Kôprová omáčka patrí medzi klasické recepty. Vhodne dopĺňa varené hovädzie mäso a knedľu. Niekto túto kombináciu miluje, niekto nie. Recept s kôprovou omáčkou môžeme pripraviť aj inak. Miesto mäsa uvaríme vajce na hniličku alebo upečieme volské oko. A klasickú knedľu nahradíme polentou. Ak použijeme bezlepkovú múku namiesto klasickej, bude tento recept vhodný aj pre bezlepkových stolovníkov.
Kôprová omáčka – suroviny:
- 70 g masla
- 70 g hladkej múky
- 500 ml hovädzieho vývaru
- 300 ml mlieka
- 200 g šľahačkovej smotany
- 40 ml citrónovej šťavy
- 1 viazanička čerstvého kôpru
- 3 polievkové lyžice cukru
- 1 štipka soli
- 1 štipka mletého bieleho korenia
- 4 vajcia na volské oko
Polenta – suroviny:
- 250 g polenty
- 2 polievkové lyžice nastrúhaného Parmezánu
- 1 štipka nastrúhaného muškátového orieška
- 1 vajce
- 1 štipka soli
Postup:
V hrnci rozpustíme maslo. Pridáme múku a za stáleho miešania uvaríme zásmažku. Podlejeme vývarom a šľaháme, až vznikne hladký krém bez hrudiek. Potom prilejeme mlieko a necháme 15 až 20 minút variť pri miernej teplote za občasného miešania. Citrónovú šťavu v malom hrnčeku necháme zovrieť a primiešame do omáčky. Nakoniec zamiešame smotanu. Kôpor natrháme na malé kúsky a dáme do omáčky. Na záver ochutíme omáčku cukrom, soľou a bielym korením.
Mohlo by vás zaujímať
Polentu dáme variť podľa návodu do osolenej vody. Do uvarenej polenty zamiešame syr a muškátový oriešok. Necháme chvíľu vychladnúť. Potom zamiešame celé vajce. Polentovú kašu rozotrieme na plech vyložený papierom na pečenie na hrúbku asi 1 cm. Dáme zapiecť na 10 minút do rúry vyhriatej na 180°C. Po upečení ju rozkrájame na menšie plátky.
Mohlo by vás zaujímať
Z vajec upečieme 4 volské oká.
Servírovanie:
Omáčku rozdelíme do tanierov. Na vrch každého položíme volské oko a pár plátkov polenty.